Sveti Nikola-najdraži dječji svetac

Dolasku Svetog Nikole uvijek se najviše raduju djeca. Tako je bilo i u našoj školi.

Sveti Nikola rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u  3. stoljeću. Imao je bogate roditelje koji dulje vrijeme nisu mogli imati djece, pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Život mu je obilježila smrt oba roditelja od kuge i Nikola ostaje sam. Postaje svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu. Dio života  provodi u Palestini gdje živi samačkim životom. Vraća se te postaje biskup. Od tada noći provodi moleći, a dane pomažući nevoljnima i šireći vjeru.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kostu grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece. U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga. Iscrpljen pokorom i poslovima umire 6. prosinca 327. godine. Brojne legende vezuju se uz Svetog Nikolu te je on svetac kojeg štuje katolička i pravoslavna crkva, a posebno mu se raduju djeca koja noć uoči blagdana Svetog Nikole stavljaju svoje čiste čizmice na prozore kako bi Sveti Nikola tijekom noći u njima ostavio svoje darove.

Već tradicionalno, i u našoj školi,  obilježili smo sjećanje na ovog velikog čovjeka i sveca priredbom, a zahvaljujući Općinskom vijeću i načelniku Općine sva djeca starosti do 15 godina dobila su i prigodne  poklone.

Kroz program su nas vodili Rafaela i Nikola, učenici 4. razreda.

Za zabavno ozračje dočeka pobrinuli su se učenici  1. do 4. razreda sa svojim mentorima, polaznici predškole kao i polaznici Društva naša djeca koje djeluje u našoj školi.

Brojni posjetitelji i ovaj puta ispunili su hol škole.

Uz recitacije, pjesme, igrokaz i ples  čekanje je brzo prošlo,

a na pozornici se pojavio Sveti Nikola

Nakon obećanja da će biti dobri, slušati roditelje i učitelje te biti marljivi u školi, Nikola je svima podijelio darove.

Malo truda, volje i novaca potrebno je da se na simboličan način rasvesele mnogi. Sveti Nikola posebno veselje pričinio je najmlađima.

Stoga posebno hvala gospodinu Branku Matekoviću koji je utjelovio lik Svetog Nikole!

objavio: Nada Horvat   datum: 7. 12. 2017.